About Tom

Tom Brake

From the age of eight years old, he lived with his family in France and attended the Lycee International in the western suburbs of Paris. Ten years later Tom returned to England to continue his education at Imperial College, London where he gained a BSc (Hons) degree in Physics. As a student he became actively involved in human rights issues. He joined Amnesty International and was chairman of the Imperial College students' group from 1981 to 1982.

After leaving University in 1983, Tom joined Hoskyns (now Cap Gemini) leaving the company as a Principal Consultant when he was elected to Parliament in 1997. He also became politically involved in 1983 when he helped William Goodhart, the Alliance Candidate in the London constituency of North Kensington, in the 1983 General Election campaign. In 1988 he became a Liberal Democrat Councillor in the London Borough of Hackney where the Labour Party had nearly 90% of the seats.

Tom then moved to Carshalton, Surrey in 1990 and was elected a Sutton Councillor in 1994, consolidating the Liberal Democrats control of the council. He became a member of the Council's Policy and Resources Committee and Vice-Chair of the Policy Sub-Committee.

He stood as the Liberal Democrat parliamentary candidate for Carshalton and Wallington in 1992 when he reduced the Tory MP's majority by nearly 4,500 votes; and won the seat in 1997, overturning nearly a 10,000 majority. He was re-elected in 2001 with a majority of around 4,500.

Carshalton and Wallington General Election Result 2005

Carshalton and Wallington General Election Result 2001

In his first term in Parliament he was the Liberal Democrats Environment Spokesman. His interest in environmental issues began after University when he became a member of a local Greenpeace group, and then developed when he became joint lead member on the environment on Hackney Council.

After the General Election in 2001, Tom was appointed a Shadow Transport Minister in the Liberal Democrats Transport Team.

In October 2003 he was promoted and appointed to the Liberal Democrats' Shadow Cabinet, serving as the party's International Development Spokesman.

From May 2005 until March 2006, Tom was the party's Shadow Secretary of State for Transport. He was a Shadow Minister in the Communities and Local Government Team from March 2006 to December 2007.

He served on the Transport Select Committee until November 2003. He was the Chairman of the National Council for Civil Protection, the Parliamentary Sponsor of the Air Safety Group and a member of the Franco-British Parliamentary Relations Group.

In 2007 Tom was named Liberal Democrat Spokesman for London and the Olympics, a position he maintained in the recent reshuffle.

In January 2008, new leader Nick Clegg's reshuffle saw Tom move to a new role as Shadow Minister for the Home Office, working with Chris Huhne.

In February 2008 Tom was appointed to the prestigious Home Affairs Select Commitee.

On May 6th 2010 Tom was re-elected with a majority of over 5,000.

In June 2010 Tom was named Co-Chair of the new Liberal Democrat Parliamentary Policy Committee on Home Affairs, Justice and Equalities. Tom co-chaired the committee alongside Baroness Hamwee and Lord Thomas of Gresford OBE QC until September 2012.

In September 2012, Tom was promoted to the position of Deputy Leader of the House of Commons, a junior Ministerial role.

FACTFILE:

Date of Birth:

6th May 1962

Place of Birth:

Melton Mowbray, Leicestershire

Family:

Second of three children

Status:

Tom is married to Candida. They have two children and live in Wallington

Education:

Lycee International, France. Imperial College, London Univ.

Previous Career:

Principal Consultant (Information Technology) for Cap Gemini

First Elected:

Carshalton & Wallington 1997 Previously Contested: Carshalton & Wallington 1992

Languages:

Speaks fluent French and some Portuguese and Russian

Details:

Tom is a member of Amnesty International and Greenpeace and a supporter of Oxfam.

2010 RESULT LIB DEM HOLD - MAJORITY 5,260 (22,180 votes, 48.3% share of vote)

2005 RESULT LIB DEM HOLD - MAJORITY 1,068 (17,357 votes, 40.3% share of vote)

2001 RESULT LIB DEM HOLD - MAJORITY 4,547 (11.2%) 3.26% Swing from Con to Lib Dem

1997 RESULT LIB DEM GAIN - MAJORITY 2,267 (4.68%) 11.76% Swing from Con to Lib Dem

What would you like to do next?